2023. ápr 14.

Az Európa liga csoportkörétől a megalázásig

írta: surprisezola
Az Európa liga csoportkörétől a megalázásig

Az FC Astra Giurgiu az után indult meg felfelé, hogy 1996-ban Ioan Niculae, román üzletember átvette a klub irányítását.

thumb2-fc-astra-giurgiu-4k-paint-art-logo-creative.png

Ugyan több alapítási dátum is szerepel a nevük mellett, de kezdjük a legöregebb dátummal, ami az 1921-et jelöli meg. Abban az évben, pontosabban szeptember 18-án az Ecoul Sportiv hetilap bejelentette a Clubul Sportiv Astra-Romána csapat megalakulását. A klub létrehozása egy bizonyos Henri Deterding-hez köthető, akinek a tulajdonában volt a prahovai székhelyű olajfinomító, amely angol, amerikai és holland tisztségviselőkből állt. Egyébként Henri volt a Royal Dutch Shell (ismertebb nevén Shell) egyik első ügyvezetője, aki 1900-tól 1936-ig töltötte be ezt a pozíciót, de volt a társaság elnöke is. A csapat közben az évtizedek során, névváltoztatásokon és egyesüléseken ment keresztül, de egy valami azonban állandónak tűnt: az alacsonyabb osztályokban való szereplés. Azonban Ioan Niculae 1996-ben átvette a klub irányítását.

Még azon a nyáron egyesültek a Danubia Bucuresti-vel és a nevüket Danubia Ploiesti-re változtatták. Az egyesülést követően a másodosztályban találták magukat, de egy szezon után visszaváltoztatták a nevüket Astra-ra. 1998-ban már az élvonalat jelentő Divizia A jelentette a szintet, egészen 2003-ig, amikor újra egyesülésre adták a fejüket: ezúttal a Petrolul Ploiesti-vel, de két év után Niculae ismét megalapította az Astra-t, közvetlenül a Liga II-ben, de a szezon végére kiestek. Közben a román elsőosztály a 2006/07-es szezontól Liga I néven futott tovább. 2007 nyarán visszajutottak a másodosztályba, majd 2009 nyarán már az elsőosztályt is elérték. Ekkor Ioan visszaváltoztatta a gárda nevét a hagyományos Astra Ploiesti-re, a klubszíne ismét a fekete-fehér lett, így a csapat régi beceneve, a „fekete ördögök” újra értelmet nyert.

de-ce-a-plecat-ion-niculae-din-romania-1024x683.jpgIoan Niculae

Az amúgy vegyi anyagok és műtrágya exportjával foglalkozó elnök, annak az InterAgro-nak a tulajdonosa, amely Romániában vezető szerepet tölt be a mezőgazdaság és a műtrágyaipart illetően. Az elnök a cégein keresztül mintegy 50 000 hektár mezőgazdasági területet kezel, és ő egyben az ország legnagyobb gabonatermesztője is. Emellett van 170 hektárnyi szőlője is van. 2012 szeptemberében úgy döntött, hogy a gárdát Ploiesti-ből a valamivel több mint 2 órára található Gyurgyevóba (Giurgiu-ba), a Duna bal partjára költözteti. A csapatnak amúgy is kicsi volt a szurkolótábora, de a költöztetéssel még kevesebb lett. Gyurgyevó ötöd annyira kisebb település, mint Ploiesti, ráadásul egy olyan régióban található, aminek csupán enyhe futballhagyománya van. A tartalékcsapat továbbra is a helyén maradt. Az Astra Giurgiu névre váltó gárda végül 2012-ben indult meg igazán felfelé.

2_23.png

A feljutást követően eleinte még a bennmaradás elérése jelentette a sikert, de a 2012/13-as szezonban már a negyedik helyen végeztek, ami EL kvalifikációt ért. Mindez azért is volt komoly eredmény, mert a szezon során edzőcseréket is alkalmaztak, az új trénerek pedig új flozófiákat hoztak, ami a játékosok jövés-menését eredményezte. Ez a játékos- és edzőkeringő egyébként a mai napig jellemzi a román bajnokságot.

A 2013/14-es szezont tehát az EL selejtezőjében kezdhették meg, ahol a szlovén Domzale, a ciprusi Omonia és a Trencsén kiejtése után a Maccabi Haifa várt rájuk a Play-Offban, de itt végül az izraeli csapat örülhetett. Ugyanakkor a bajnokságban már a második helyre futottak be, ami azt jelentette, hogy az EL-ben csupán a harmadik selejtezőkörben kapcsolódnak be. Közben a Román kupa döntőjébe is bejutottak, és ha már ott voltak, tizenegyesekkel legyőzték a Steaua Bukarestet.

A 2014/15-ös szezon elején az EL-ben a Slovan Liberec-et kapták, akiket kettős győzelemmel búcsúztattak, majd következhetett a Lyon, de ellenük is sikerült továbbjutniuk, ami csoportkört jelentett. A D csoportba került románok azonban a Celtic – Salzburg – Dinamo Zagreb társaságában csupán 4 pontot bírtak összeszedni, ami messze nem volt elég a továbbjutáshoz. Közben a bajnokságban a negyedik helyen végeztek. 2015 nyarára ismét a negyedik helyen futottak be és újra az Európa liga selejtezője várt rájuk, ahol a skót Inverness CT-t minimális különbséggel búcsúztatták, majd jött az angol West Ham United, akiket összesítve 4:3-al búcsúztattak, de ezúttal is a Play-Off jelentette a végállomást, ahol az AZ Alkmaar jobbnak bizonyult.

Ironikus módon a gárda akkor ért fel a csúcsra, miután az elnököt börtönre ítélték. Amíg az eredmények szépen jöttek – még ha a nézőszámuk finomam szólva nem volt kiemelkedő – addig Niculae-ról kiderült, hogy választási kampányt finanszírozott illegálisan, hogy az általa támogatott jelölt esetén különböző kedvezményekhez jusson. Azonban hiába finanszírozta a kampányt Mircea Geoana-nak, a Szociáldemokrata Párt jelöltje mindössze 0,66%-al (70 048 szavazaton múlott) alulmaradt Traian Basescu, független jelölttel szemben.

3e8b150e-8012-4b2d-ac1b-b7ca09c0eb4c_cx0_cy10_cw0_w1200_r1.jpg

Közben az Astra a 2015/16-os szezonban a román bajnoki aranyat elhódítva készülhetett a BL selejtezőre, ahol a dán Copenhagen rögtön meg is állította a románokat, de a kiesés nem jelentett végleges búcsút, ugyanis az EL Play-Off-jába kerültek, ahol ismét a West Ham United várt rájuk, a fekete-fehérek pedig köszönték szépen, másodszor is elkalapálták a kalapácsosokat, így ők kerülhettek az Európa liga csoportkörébe. Ezzel a győzelemmel a románok edzője, Marius Sumudica elmondhatta magáról, hogy kétszer is megtréfálta a Slaven Bilic vezette csapatot.

Ezúttal az E csoportba kerülhetek, ahol az AS Roma, a Plzen és az Austria Wien ellen 8 pontot szedtek össze, ami a második helyre volt elég. Az egyenes kieséses szakaszban a Genk-et kapták, és az első meccsen hazai pályán csupán 2:2-t tudtak elérni, de ehhez az is kellett, hogy Takayuki Seto az utolsó percben kiegyenlítsen a hazaiaknak. Belgiumban azonban Alejandro Pozuelo góljával a hazaiak jutottak tovább. Azt Astra-nak pedig ez jelentette a csúcsot, és innen indulhattak meg lefelé. 

A 2016/17-es szezonban ugyan a felsőházban végeztek, ami Bajnoki selejtezőt jelentett, de ott a hátralévő 10 meccsből csupán 5 pontot tudtak összekaparni. A szezon végén Sumudica kijelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani a lejáró kontraktusát. A távozó edző már előtte visszahallotta, hogy Nicolae Dica-t akarja leültetni a vezetőség a helyére, és ezt a szezon közben le is nyilatkozta:

„Remélem, hogy legalább az ötödik helyet megszerezzük, és megnyerjük a Román kupát, hogy jövőre otthagyhassam Dica úr csapatát, hogy részt vehessen az Európa kupában.”

809341-755615-sumudica.jpgSumudica

Végül a Román kupadöntőig el is jutottak, de ott a Voluntari tizenegyesekkel jobbnak bizonyult. Közben a nyáron csak két kört ment a csapat az EL-ben, ugyanis az ukrán Oleksandriya kiejtette őket. Az új edzőben azonban nem Dica, hanem Edward Iordanescu lett, akit áprilisban azért menesztettek, mert unalmasnak találták a csapat játékát. Ugyanakkor a csapata így is a tabella első felében állt, és végül be is jutottak a Bajnoki fordulókba, de ekkor már a vándormadár Gheorghe Multescu-t ültették le a kispadra, akivel csupán az ötödik helyet csípték el, mindezt már szabadúszó és kölcsönvett labdarúgókkal. A játékosok és az edzők távozása tovább folytatódott, majd miután 2020 nyarán a harmadik helyet csípték el, a következő szezonban már csak a tabella második felén végeztek, de a bennmaradási osztályozót elbukták és várt rájuk a másodosztály.

A másodosztályban tovább tartott a mélyrepülés és 2022 nyarára a mínusz 20 pontos büntetést már sehogy sem tudták lefaragni és a harmadik szintre süllyedtek, ahol már pofozógépek voltak és a kiütéses vereségek után úgy döntöttek, visszalépnek a bajnokságból. Mindamellett, hogy ekkor már csak a fiatalok alkották a felnőtt csapatot, még a nyakukon van a nemzetközi szövetség szankciója, ami megakadályozza őket, hogy minőségi igazolásokat hajtsanak végre.

fb_img_1664219052136.jpg

Szólj hozzá