A koblenzi fellángolás
A TuS Koblenz gárdája sosem szerepelt a Bundesligában, de a kétezres évek közepén elindultak felfelé és egészen a Bundesliga 2-ig jutottak.
Koblenz egy több mint 113 000 lakosú német város, amely a Rajna-vidék-Pfalz tartomány északi részén található. A tartományban ez a harmadik legnagyobb város Lugwigshafen (172 000) és Mainz (217 000) után. Az amúgy Németország legrégebbi települési között emlegetett városban 1911 nyarán jött létre a labdarúgócsapat, de 1917-ben meg is szűnt és az utódcsapat, a helyi gárdák fúziójából jött létre. Ez a csapat végig az alacsonyabb osztályokban vitézkedett, de amikor 1963-ban létrejött a Bundesliga, a kék-feketék a másodosztályú Regionalliga Südwest-ben találták magukat, bár akkor még TuS Neuendorf néven szerepeltek.
A gárda egyre jobban szerepelt a második vonalban, és az 1967/68-as szezonban már az osztályozós csoportot is elcsípték, de sem akkor, sem a következő szezonban nem tudtak az első helyen zárni abban a csoportban. Azonban az 1972/73-as szezontól az eredmények olyannyira leromlottak, hogy a következő szezonban búcsúzni kényszerültek a bajnokságtól.
A cél a visszajutás volt, de 1977-ben és 1978-ban is kudarcot vallottak, onnantól kezdve pedig már lefelé kellett nézniük. 1982-ben a klub felvette a TuS Koblenz nevet, amelyet ma is használ, de ez sem segített azon, hogy az addigra már az ötödik vonalba került gárda teljesítménye feljavuljon. A fellendülésre egészen a kétezres évek közepéig kellett várni. Az előrelépés első alapját az jelentette, hogy a horvát Milan Sasic-ot ültessék le a kispadra 2002 nyarán. Tegyük hozzá, hogy ekkor már a negyedik vonalban szerepelt a csapat. Az egykori karlovaci kapus előtte a bajnoki rivális VfL Hamm/Sieg csapatát irányította 1995 nyarától egészen 2001 nyaráig, így bőven volt rálátása a bajnokságra. A horvát mester végül a 2003/04-es szezonban jutatta fel a gárdát a harmadik vonalba, ahol elég volt két szezon, és második helyezettként a Bundesliga 2-be jutottak fel.
Milan Sasic
A bajnokságot rögtön egy vereséggel kezdték a Duisburg otthonában, majd ezt követően a következő két meccsüket megnyerték. Ugyan becsúszott ezután két vereség is, de a 12. forduló után már az ötödik helyen álltak 18 ponttal. Ekkor csupán 3 pontra voltak a dobogó legalsó fokától. Ezt követően azonban az eredmények leromlottak és egyre lejjebb csúsztak a tabellán. Ugyan februárban produkáltak egy ötmeccses veretlenségi szériát, amelyen 11 pontot szedtek össze, de a soron következő 6 meccsen mindössze 1 pontot sikerült összekaparniuk. Négy fordulóval a vége előtt csupán 2 pontra voltak a kiesőzónától, a vezetőség pedig úgy döntött, hogy Sasic helyére Uwe Rapolder-t ülteti le, aki az első három meccsét meg is nyerte a gárda élén, ezzel be is biztosította csapatának a bennmaradást.
Balról jobbra: Peter Aueur (2006 nyarától napjainkig a gárda kapusedzője), középen Uwe Rapolder, jobbra pedig a segédedzője, Uwe Koschinat.
Uwe első teljes szezonjában – Mario Basler csatlakozott a stábjához – (2007/08) nem csak, hogy simán benntartotta a gárdát, hanem irányításával a klubrekordot jelentő 10. helyet csípték el. Hazai pályán csupán két vereséget szenvedtek – a Kölntől és a Borussia M’Gladbach-tól. Mindkét csapat egyébként a szezon végén feljutott az élvonalba. A bajnoki helyezés lehetett volna jobb is, mivel a gárdától 6 pontot levontak és 20 000 eurós büntetést is be kellett fizetniük, ugyanis gondok voltak Marko Lomic (balhátvéd) és Branimir Bajic (középhátvéd) szerződéseivel.
Amennyiben nem lett volna pontlevonás, a nyolcadikok lettek volna
A gond csupán abból állt, hogy a Partizan Belgrádtól megszerzett duó átigazolási díját a klub nem vallotta be. A csapat pénzügyi dokumentumai szerint Lomic-ért másfél milliót, Bajic-ért pedig 700 000€-t fizettek ki. Állítólag emellett pár százezer euró jutott a müncheni Süddeutsche Zeitung napilapnak is. Mivel azonban az egészre még ősszel fény derült, a klub pénzügyekért felelős vezetője, Hermann Glasner menesztve lett, aki ezután rövid ideig még dolgozott a labdarúgás világában, de aztán visszavonult. Közben a Koblenzi csapat bevonta a híres ügyvédet, Christoph Schickhardt-ot, aki előtte a Herthának, a Wolfsburgnak és a Frankfurtnak is segített. Apró érdekesség egyébként, hogy a két említett játékos anno pályára lépett – még a belgrádi csapat színeiben – az Artmedia Petrzalka elleni BL selejtező mérkőzésen.
A 2008/09-es szezonban bizonyos szinten megváltozott a csapat összetétele. Íme pár érdekesség:
- Az előző szezon kezdőkapusa, Dennis Eilhoff visszatért a nevelő együtteséhez. Mellette a cserekapus is elment, de ezt megoldották úgy, hogy két kapust hoztak a harmadik vonalból.
- Ekkor érkezett a csapathoz Stieber Zoltán is.
- Az előző bajnoki évad januárjában érkező Gabriel Fernández továbbállt, és folytatta a vándormadár karrierjét. De a német csapatnál azért így is 15 meccsen pályára léphetett.
- Távozott a csapat irányítója, Anel Dzaka is.
A 2007/08-as csapat
Tehát elmondható volt a keret változásáról, hogy mindössze két meghatározó játékosa távozott, de a 2008/09-es szezon eredményei már jól mutatták, a tavalyi bajnokság volt a csúcs a csapat életében, és ahogy az már lenni szokott, innentől már lefelé kellett nézniük.
Amikor a hetedik fordulóban 5:0-ra legyőzték otthon a K’lautern-t, még senki sem gondolhatta, hogy a következő fordulóban 9:0-s vereségbe szaladnak bele a Hansa Rostock otthonában (ami a bajnokság rekordja lett). Ezt a vereséget további 6 nyeretlen forduló követte, amelyeken csupán 2 pontot szereztek. Ezt követte a Rot Weiss Ahlen 4:1-es legyőzése, de a következő négy meccsen csupán 1 pontot bírtak szerezni, és ekkor már a tabella aljáról várhatták a folytatást. Ezután a zsinórban megnyert négy bajnokinak köszönhetően elhagyták a kiesőzónát, végül mindössze két ponton múlott, hogy ne kelljen kiesési osztályozót játszaniuk.
A 2009/10-es szezonra már több meghatározó játékos is elhagyta a csapatot, köztük a Lomic-Bajic duó is. Az érkezőket pedig ingyen, vagy szinte fillérekért igazolta le a klub. Az eredmények ekkor már övön aluliak voltak, és december közepén Rapolder munkáját megköszönték, akit egy meccs erejéig segédje, Uwe Koschinat váltott, majd őt követte Petrik Sander, aki nem tudta megmenteni a gárdát a kieséstől. A harmadosztályba Stieber nem tartott a gárdával, aki az Alemannia Aachen-hez igazolt. A harmadik vonalban sem volt okuk az örömre, mivel csak a középmezőnyben végeztek, de a szezon végén kiléptek onnan az anyagi gondok miatt.
Ugyanakkor ez az időszak abból a szempontból maradt emlékezetes a szurkolók számára, hogy amikor 2010. októberében a Hertha-t fogadták a német kupában, a klubnevelés középpályás, Michael Stahl 61,5 méterről lőtt gólt. A berliniek kapujában azon a meccsen Marco Sejna állt.
A negyedik vonalba került gárdának esélye sem volt visszakerülni a harmadosztályba, sőt, négy év után a negyedik szinttől is búcsúzniuk kellett. Így a 2015/16-os szezont már az ötödik vonalban kezdte meg a gárda, amely első nekifutásra fel is jutott onnan, de a negyedik vonalba ezúttal csak két szezont bírt ki és ismét visszatértek az ötödik vonalba, ahol a napjainkban is szerepelnek.
További érdekességek:
- 2014 nyarától 2015. február közepéig erősítette a gárdát Szenes Bence, a Vác egykori csatára, aki 7 meccsen lépett pályára a klub színeiben.
- Jelenleg Michael Stahl irányítja a csapatot.
Tabella: KATTINTS